Hogyan lesz az ember gyerekéből természetgyógyász?
Teszi fel jogosan a kérdést a kedves Olvasó. Mivel a természetgyógyászati tevékenység és képzés Magyarországon 1997 óta jogilag szabályozott (11/1997. (V.28.) NM rendelet, illetve a 40/1997. (III. 5.) Kormányrendelet - a linkre kattintva teljes szövegükkel olvashatóak), ezért, ha valaki működési engedéllyel rendelkező, hivatalosan elismert gyógyító akar lenni, akkor a következőket kell tennie:
Első lépésben egy úgynevezett Egészségügyi Alapmodul tanfolyamot kell elvégeznie a leendő természetgyógyásznak abban az esetben, amennyiben nincs államilag elismert egészségügyi szakképesítése és az Egészségügyi Szakdolgozók Országos Alapnyilvántartásában sem szerepel. Ezen két feltétel teljesülése esetén azonban felmentést kap az egészségügyi modul vizsga teljesítése alól. A vizsga egyébként teljes mértékben az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ (röviden: ENKK) szervezése alatt áll.
Második és harmadik lépés a Természetgyógyászati Alapmodul elvégzése, valamint az ehhez szervesen kötődő ötnapos Életmódtábor teljesítése, melyeket szintén kötelezően előír az ENKK. A két alapmodul teljesítése azonban még nem jogosít fel senkit természetgyógyász tevékenység végzésére, előtte ugyanis szakosodni kell:
A szakirány választás nem csak azért fontos, mert itt választja meg az ember, hogy a természetgyógyászat mely ágában kíván tevékenykedni, hanem mert kizárólagosan az alábbi szakok azok, melyek hivatalosan is elismertek hazánkban: akupresszőr, alternatív mozgás- és masszázsterapeuta, alternatív fizioterapeuta, bioenergetikus, életmód-tanácsadó és terapeuta, fitoterapeuta, fülakupunktúrás addiktológus, kineziológus, reflexológus, szemtréner.
A blog elkövetkező néhány bejegyzésében részletesen is foglalkozom majd az egyes modulokkal, illetve szakirányokkal, hogy az Olvasó is könnyebben eligazodhasson, ha problémájával természetgyógyászhoz szeretne fordulni.
Batyu