Egészségügyi Alapmodul - a kezdetek
Mint az már a korábbi posztok egyikéből kiderült, az államilag elismert, érettségihez kötött természetgyógyászati képzés - egészségügyi végzettséggel nem rendelkezők számára - az Egészségügyi Alapmodullal kezdődik. Aki tehát ezzel a szakmával szeretne foglalkozni, elengedhetetlen, hogy keressen egy hivatalos, akkreditációval rendelkező felnőttképzési intézményt, hiszen ők fogják majd kiállítani azt a Adatlapot, melynek megszerzése - a modul sikeres teljesítése után - az ENKK-ban zajló vizsgára való jelentkezés egyik feltétele. Jöjjön most hát a konkrétumok előtti utolsó, magát a képzést bemutató írás:
Az Egészségügyi Alapmodul képzés során általános egészségügyi ismereteket, anatómiát, élettant, kórtant, valamint elsősegélynyújtást sajátítanak el a hallgatók. De vajon mit is takar ez pontosan? Nos, az általam választott képző központ több tananyagot is biztosít a hallgatóinak. Ezek közül talán a legfontosabb maga a tankönyv, amely Dr. Donáth Tibor: Anatómia élettan címet viselő munkája. Elsősorban ennek a segítségével sajátíthatjuk el az emberi test működéséről, felépítéséről, stb. a gyógyításhoz elengedhetetlenül szükséges tudást. De milyen tudást is?
Anatómia: ezen belül is a
- Mozgásrendszer: csonttan, ízületek, izomtan.
- Keringés: a vér jellemzői, a vércsoportok, a szív és az erek anatómiája, a vérkörök.
- Légzőrendszer: a légzőrendszer részei: orr, garat, gége, légcső, tüdő.
- Emésztőrendszer, anyagcsere: gyomor, máj, belek, stb.
- Kiválasztórendszer: vesék.
- A szaporodás szervrendszere: nemi szervek.
- Neuroendokrin rendszer: külső és belső elválasztású mirigyek.
- Idegrendszer: feladata, felosztása.
- Az érzékszervek anatómiája: szem, fül, bőr, szaglás, ízlelés.
Élettan: A vérkeringést, mozgást, izomműködést és légzést befolyásoló tényezők. Az emésztés és a táplálkozás hatása az energiaellátásra, a kiválasztást befolyásoló tényezők. A neuroendokrin rendszer élettana, idegműködés. Az érzékszervek. Az immunrendszer.
Kórtan: A betegségek megjelenése, kifejlődése és tünetei. Élő és élettelen kórokozók. Általános kórtan. A kórlefolyás szakaszai, a szervezet válaszreakciói. Részletes kórtan a szervrendszereknek megfelelően.
Elsősegélynyújtási alapismeretek: Az elsősegélynyújtás célja, módja, eszközei. Az életjelenségek vizsgálata. A sérült mozgatása. Eszméletvesztés, hő és hideghatások, mérgezések. A vérzés fogalma, típusai. Elsődleges vérzéscsillapítás Az elsődleges sebellátás. A kötözés szabályai. A mentő hívása, teendők a megérkezéséig. A sérültek elhelyezése a baleset helyszínén.
Az általam választott intézmény a fent felsoroltakat a következő sorrendben tanítja:
- Általános anatómia és kórtani ismeretek (I. Modul)
- A mozgás szervrendszere (II. Modul)
- A keringés szervrendszere (III. Modul)
- A légzés szervrendszere (IV. Modul)
- Az emésztés szervrendszere (V. Modul)
- A kiválasztás szervrendszere (VI. Modul)
- A szaporodás szervrendszere (VII: Modul)
- Az idegrendszer (VIII. Modul)
- A neuroendokrin rendszer (IX. Modul)
- Az érzékszervek (X. Modul)
- Elsősegélynyújtás (XI. Modul)
- Konzultáció: Megjelenés a konzultációs napon nem kötelező, egy lehetőség a felmerült kérdések személyes megbeszélésére.
- Házi vizsga (Elektronikus formában történik. Fakultatív.)
A modul teljesítését követi az ENKK szervezésében lezajló vizsga, amely egy 100 pont értékű feladatlap kitöltéséből áll. Megfelelt minősítést csak az a vizsgázó kaphat, aki legalább 50 + 1 pontra teljesíti azt, valamint a feladatlapon szereplő ún. "kizáró kérdések" 51 %-át is jól oldotta meg. Hajrá!
És ígérem a következő poszt már a konkrét képzésről fog szólni ;)
Batyu